GRADIENT EKO Velkoobchod a maloobchod |
Úvod » Bazénová chemie » Snížení tvrdosti
V případě, že váš zdroj vody (vodovodní řad, studna, vrt) má velmi mineralizovanou, tedy tzv. tvrdou vodu, je potřeba použít přípravek na snížení tvrdosti bazénové vody.
Co je to tvrdost vody a jak se vyjadřuje?
Tvrdost vody je vlastnost, která vyjadřuje obsah rozpuštěných nerostů (nejčastěji CaO a MgO) ve vodě. Tvrdost vody má význam pro její využití jako pitné i bazénové vody. Je zdrojem tvorby vodního kamene a bělavého zákalu vody.
Může být trvalá a přechodná. Trvalá obsahuje rozpuštěné chloridy, sírany, dusičnany a křemičitany. Přechodná obsahuje rozpuštěný Ca(HCO3)2 (hydrogenuhličitan vápenatý). Po jeho vysrážení vzniká CaCO3 (uhličitan vápenatý), což je vodní kámen.
Přechodnou tvrdost vody lze, na rozdíl od tvrdosti trvalé, odstranit varem. V bazénové vodě je pro nás zásadní hodnota tvrdosti celkové.
V českých zemích se tvrdost vody měřila v tzv. německých stupních (1 °dH), kde jeden stupeň odpovídá 10 mg CaO/litr nebo 7,2 mg MgO/litr. Podle současných norem se vyjadřuje jako suma vápníku a hořčíku v mmol/l. Tato norma však byla zavedena poměrně nedávno. 1 mmol/l odpovídá 5,61 německého stupně. Voda s tvrdostí nad 3,21 mmol/l tj. cca 18 °dH je voda tvrdá, která již způsobuje výše uvedené závady v bazénu.
Hodnotu tvrdosti vody se můžete dozvědět např. od firmy, která vám dodává vodu z veřejného vodovodu. V případě, že používáte vodu z vlastní studně nebo vrtu, můžete si změření tvrdosti vody objednat u některé laboratoře ( podniky VaK, OHS atd.) nebo si musíte její tvrdost změřit. K tomu slouží příslušné kapkové testery nebo různé běžně dostupné přístroje na analýzu vody.
Snížení tvrdosti
Pokud máte v bazénové vodě problém s výskytem bělavého zákalu nebo přímo inkrustů na bazénových stěnách a bazénovém příslušenství, musíte ho řešit. Zmíněné problémy se vyskytují při plnění bazénu vodou s vyšším obsahem (koncentrací) vápenatých anebo hořečnatých iontů, kdy za určitých podmínek dochází k jejich vysrážení a vzniku nežádoucích tvrdých bělavých povlaků na všech površích, se kterými taková voda přijde do styku. Snadnou pomocí je použití přípravku Snížení tvrdosti, obsahujícího účinnou látku, schopnou tyto nerozpustné sloučeniny převést do rozpustné varianty a tak nežádoucí inkrusty a zákal odstranit. Snížení tvrdosti lze doporučit aplikovat především v případech, kdy je bazén napouštěn vodou podzemní, tj. z vrtů či studen. To však neznamená, že přípravek Snížení tvrdosti využijete i na vodu, která pochází z městských nebo obecních rozvodů pitné nebo užitkové vody. Vše závisí na koncentraci vápenatých nebo hořečnatých kationtů, množství volného oxidu uhličitého a koncentrací hydrogenuhličitanů ve Vaší bazénové vodě. Rozhodující roli hraje i hodnota pH a vzájemný poměr uvedených iontů a volného oxidu uhličitého.
Všech již vytvořených úsad se zbavíte použitím některých čistíčů uvedených v kategorii produktů Bazénové čističe.